Browsing "Kungörelser"
feb 9, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

10 – 17 februari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

10 – 17 februari 2019

Söndag, 10 februari

5e söndagen under året

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 11 februari

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 12 februari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 13 februari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 14 februari

S:t Kyrillos, munk (+869) & S:t Methodios, biskop (+885); Europas skydspatroner, fest

8.00Mässa i Skövde

Fredag, 15 februari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Lördag, 16 februari

9.00 Mässa i Gheez-riten i Lidköping

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 17 februari

6e söndagen under året 

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

feb 1, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

3 – 10 februari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

3 – 10 februari 2019

Söndag, 3 februari

KYNDELSMÄSSODAGEN, HERRENS FRAMBÄRANDE I TEMPLET, FEST

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 4 februari

Den salige Nils Hermansson, biskop (+1391)

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 5 februari

S:ta Agatha, jungfru och martyr (+251)

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 6 februari

S:t Paul Miki och hans följeslagare, martyrer (+1597)

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 7 februari

8.00Mässa i Skövde

Fredag, 8 februari

S:ta Josefina Bakhita, jungfru (+1947)

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Lördag, 9 februari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 10 februari

5e söndagen under året 

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

feb 1, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

27 januari – 3 februari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

27 januari – 3 februari 2019

Söndag, 27 januari

3e söndagen under året

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

11.45Msza sw. po polsku w Lidköping (Mässa på polska i Lidköping)

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 28 januari

S:t Thomas av Aquino (+ 1274)

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 29 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 30 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 31 januari

S:t Giovanni Bosco (+1888)

8.00Mässa i Skövde

Fredag, 1 februari

S:t Blasius, biskop och martyr 
(+ 316)

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Lördag, 2 februari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 3 februari

KYNDELSMÄSSODAGEN, HERRENS FRAMBÄRANDE I TEMPLET, FEST

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

jan 19, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

20 – 27 januari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

20 – 27 januari 2019

Söndag, 20 januari

2a söndagen under året

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 21 januari

S:t Agnes, jungfru och martyr 
(+ c. 289)

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 22 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 23 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 24 januari

S:t Francois de Sales, biskop och kyrkolärare (+1622)

8.00Mässa i Skövde

18.00Korsvägsandakt i Skövde (Böneveckan för kristen enhet)

Fredag, 25 januari

Den helige aposteln Paulus omvändelse, fest

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Lördag, 26 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 27 januari

3e söndagen under året

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

11.45Msza sw. po polsku w Lidköping (Mässa på polska i Lidköping)

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

jan 19, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

13 – 20 januari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

13 – 20 januari 2019

Söndag, 13 januari

HERRENS DOP

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 14 januari

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 15 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 16 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 17 januari

S:t Antonius, abbot (+356)

8.00Mässa i Skövde

Fredag, 18 januari

S:t Eriks domkyrkas invigning, fest

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Lördag, 19 januari

9.00 Mässa i Gheez-riten i Lidköping

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 20 januari

2a söndagen under året

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

10.00Mässa på kroatiska i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

jan 5, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 6 – 13 januari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING

6 – 13 januari 2019

 

Söndag, 6 januari

Epifania – Herrens Uppenbarelse

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

 

Måndag, 7 januari

8.00 Mässa i Skövde

 

Tisdag, 8 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

 

Onsdag, 9 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

Torsdag, 10 januari

8.00 Mässa i Skövde

 

Fredag, 11 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

 

Lördag, 12 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Vigiliemässa i Skövde

 

Söndag, 13 januari

HERRENS DOP

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Dec 30, 2018 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 30 december 2018 – 6 januari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING

30 december 2018 – 6 januari 2019

 

Söndag, 30 december

9.00Mässa i Lidköping

11.30Mässa i Skövde

11.45Msza sw po polsku w Lidköping (mässa på polska i Lidköping)

 

Måndag, 31 december

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässanEn halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakrament

 

Tisdag, 1 januari
Guds heliga moders Marias högtid

11.30 Mässa i Skövde

16.00 Mässa i Lidköping(obs tiden!)

 

Onsdag, 2 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

 

Torsdag, 3 januari

8.00Mässa i Skövde

 

Fredag, 4 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

 

Lördag, 5 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

 

Söndag, 6 januari

Epifania – Herrens Uppenbarelse

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

 

 

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

 

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Dec 15, 2018 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 16 december 2018 – 1 januari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING

16 december 2018 – 1 januari 2019

 

Söndag, 16 december

3:e söndagen i Advent

Livets söndag

Adventsreträtt

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

 

Måndag, 17 december

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Msza sw. po polsku w Skövde (Mässa på polska i Skövde)

 

Tisdag, 18 december

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Msza sw. po polsku w Skövde (Mässa på polska i Skövde, efter mässanEn halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakrament

 

Onsdag, 19 december

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

Torsdag, 20 december

8.00 Mässa i Skövde

 

Fredag, 21 december

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

 

Lördag, 22 december

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Vigiliemässa i Skövde

 

Söndag, 23 december

4:e söndagen i Advent

9.00 Mässa i Lidköping

11.30 Mässa i Skövde

 

 

24 december, Julafton:

8.00 – mässa i Skövde

21.00 – Julnattens mässa i Lidköping (OBS TIDEN!)

23.00 – Julnattens mässa i Skövde

 

25 december, Juldagen:

9.00 Mässa i Lidköping

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw. po polsku w Skövde (Mässa po polska i Skövde)

 

26 december, onsdag, S:t Stefanos, den förste martyren:

9.00 Mässa i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

 

27 december, torsdag, S:t Johannes, apostel och evangelist:

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

28 december, fredag, De heliga oskyldiga barnen i Betlehem:

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

 

29 december, lördag:

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Vigiliemässa i Skövde

 

30 december, söndag, Den heliga familjen:

9.00 Mässa i Lidköping

11.30 Mässa i Skövde

 

31 december, måndag:

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässanEn halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakrament

 

1 januari, Guds heliga moders Marias högtid:

11.30 Mässa i Skövde

16.00 Mässa i Lidköping (obs tiden!)

 

 

 

 

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 –16/12

Msze św. po polsku (mässorna på polska, kl. 13.30) w Skövde,
godz. 13.30:
9/12

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

Undervisning HT 2018/VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:26/8, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 4/11, 18/11, 2/12, 16/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:2/9, 16/9, 30/9, 14/10, 28/10, 11/11, 25/11, 9/12, 6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning HT 2018/VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:2/9, 16/9, 30/9, 14/10, 28/10, 11/11, 25/11, 9/12, 6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech):26/8, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 4/11, 18/11, 2/12, 16/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Dec 7, 2018 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 9 – 16 december 2018

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING

9 – 16 december 2018

 

Söndag, 9 december

2:a söndagen i Advent

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw. po polsku, Skövde (mässa på polska i Skövde)

 

Måndag, 10 december

8.00 Mässa i Skövde

 

Tisdag, 11 december,

S:t Damasus I, påve (+384)

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässanEn halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakrament

 

Onsdag, 12 december

Den saliga jungfru Maria av Guadalupe

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

Torsdag, 13 december,

S:ta Lucia, jungfru och martyr (+304)

8.00 Mässa i Skövde

 

Fredag, 14 december,

S:t Johannes av Korset, präst och kyrkolärare (+1591)

 

Adventsreträtt

16.30 Möjlighet till bikt i Skövde

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa med predikan i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, möjlighet till bikt

 

Lördag, 15 december,

9.00 Mässa i gheez-riten i Lidköping

 

Adventsreträtt

 

LIDKÖPING

11.0Mässa med predikan, möjlighet till bikt; efter mässan – fika och Julpyssel för barn i församlingshem

 

SKÖVDE

16.15 Samling i kyrkan, kort undervisning för barn och föräldrar.
16.45Barn: fika och Julpyssel i undervisningssalarna.

Vuxna och ungdomar: Samtal med föräldrar och ungdomar i kyrkan, botandakt och bikt.

17.30 rosenkransen

18.00 Mässa, reträttledaren predikar; möjlighet till bikt även efter mässan

 

Söndag, 16 december

3:a söndagen i Advent

Livets söndag

Adventsreträtt

 

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

 

 

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 –16/12

Msze św. po polsku (mässorna på polska, kl. 13.30) w Skövde, godz. 13.30: 9/12

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –15/12;
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

 

Undervisning HT 2018/VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:26/8, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 4/11, 18/11, 2/12, 16/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:2/9, 16/9, 30/9, 14/10, 28/10, 11/11, 25/11, 9/12, 6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning HT 2018/VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:2/9, 16/9, 30/9, 14/10, 28/10, 11/11, 25/11, 9/12, 6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech):26/8, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 4/11, 18/11, 2/12, 16/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Dec 1, 2018 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 2 – 9 december 2018

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING

2 – 9 december 2018

 

Söndag, 2 december

1:a söndagen i Advent

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping (Nicolaus fest)

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde (Nicolaus fest)

 

Måndag, 3 december

S:t Francisco Xavier, präst (+1552), minnesdag

8.00 Mässa i Skövde

 

Tisdag, 4 december,

S:t Johannes av Damaskus, präst och kyrkolärare (+749)

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässanEn halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakrament

 

Onsdag, 5 december

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

Torsdag, 6 december,

S:t Nicolaus, biskop (+c. 350)

8.00 Mässa i Skövde

 

Fredag, 7 december,

S:t Ambrosius, biskop och kyrkolärare (+397), minnesdag

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässanEn halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakrament

 

Lördag, 8 december,

JUNGFRU MARIAS UTKORELSE OCH FULLKOMLIGA RENHET, högtid

10.00 Mässa på tagalog i Skövde

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

Söndag, 9 december

2:a söndagen i Advent

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw. po polsku, Skövde (mässa på polska i Skövde)

 

 

 

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– 8/12

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 –16/12

Msze św. po polsku (mässorna på polska, kl. 13.30) w Skövde,
godz. 13.30:
9/12

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –15/12;
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

 

 

Undervisning HT 2018/VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:26/8, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 4/11, 18/11, 2/12, 16/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:2/9, 16/9, 30/9, 14/10, 28/10, 11/11, 25/11, 9/12, 6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning HT 2018/VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:2/9, 16/9, 30/9, 14/10, 28/10, 11/11, 25/11, 9/12, 6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech):26/8, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 4/11, 18/11, 2/12, 16/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Sidor:1234567...20»