Browsing "Kungörelser"
jun 8, 2019 - Kungörelser    No Comments

9 – 16 juni – GUDSTJÄNSTORDNING

9 – 16 juni  – GUDSTJÄNSTORDNING 

PINGSTDAGEN, 9 juni

9.00  – Mässa i Lidköping

11.30 – Mässa i Skövde
13.30 – Mässa på polska i Skövde

13.30 – Mässa i HUSABY KYRKA – PINGSTDAGEN – avslutning av undervisningen – VÄLKOMNA:)

Måndag, 10 juni, den saliga jungfrun Maria, kyrkans moder

8.00 – mässa i Skövde

Tisdag, 11 juni, S:t Barnabas, apostel

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 12 juni,

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

Torsdag, 13 juni, VÅR HERRE JESUS KRISTUS, DEN EVIGE ÖVERSTEPRÄSTEN, fest

8.00 – mässa i Skövde

Fredag, 14 juni

17.30 – rosenkransen i Skövde 

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – barmhärtighetens rosenkrans och en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet

Lördag, 15 juni

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

HELIGA TREFALDIGHETS DAG, högtid, 9 juni

9.00  – Mässa i Lidköping

10.00 – mässa på kroatiska i Skövde

11.30 – Mässa i Skövde
13.30 – Mässa på polska i Skövde

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Mässorna på spanska i Götene, kl. 18.00 – 21/6, 26/8, 28/9, 24/10, 26/11, 26/12, 23/1/2020 (mer information: f. Luis Retamales Villalobos, mobil: 0704878674)

maj 25, 2019 - Kungörelser    No Comments

26 maj – 2 juni – GUDSTJÄNSTORDNING

26 maj – 2 juni  – GUDSTJÄNSTORDNING 

6e PÅSKSÖNDAGEN, 26 maj

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 27 maj

8.00 – mässa i Skövde

Tisdag, 28 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet (tyst bön)

Onsdag, 29 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

Torsdag, 30 maj, KRISTI HIMMELSFÄRDS DAG, högtid

9.00 Mässa i Lidköping

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Fredag, 31 maj, den Saliga Jungfrun Marias besök, fest (PINGSTNOVENAN BÖRJAR)

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, barmhärtighetens rosenkrans

Lördag, 1 juni

9.00 – mässa i gheez-riten i Lidköping

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – PINGSTNOVENAN – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet

7e PÅSKSÖNDAGEN, 2 juni

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde – I:A KOMMUNIONEN
13.30 Mässa på polska i Skövde

9 juni – PINGSTDAGEN – avslutning av undervisningen – mässa i HUSABY KYRKA, kl. 13.30 – VÄLKOMNA:) 

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: 2/6, avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): 26/5, avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 2/6, avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Mässorna på spanska i Götene, kl. 18.00 – 23/5, 21/6, 26/8, 28/9, 24/10, 26/11, 26/12, 23/1/2020 (mer information: f. Luis Retamales Villalobos, mobil: 0704878674)

maj 18, 2019 - Kungörelser    No Comments

19 – 26 maj – GUDSTJÄNSTORDNING

19 – 26 maj  – GUDSTJÄNSTORDNING 

5e PÅSKSÖNDAGEN, 19 maj

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 20 maj, S:t Bernardino av Siena, präst (+1444)

8.00 – mässa i Skövde

Tisdag, 21 maj, S:t Kristoffer Magallanes, präst och hans följeslagare, de mexikanska martyrerna (+1927)

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet (tyst bön)

Onsdag, 22 maj, S:ta Rita av Cascia, ordenskvinna (+1457)

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

Torsdag, 23 maj

8.00 – mässa i Skövde

Fredag, 24 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, barmhärtighetens rosenkrans

Lördag, 25 maj

11.30 – msza sw. po polsku w Skövde (1a komunia sw. – grupa z Lidköping), mässa på polska i Skövde (1a kommunionen för barnen från Lidköping)

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

6e PÅSKSÖNDAGEN, 26 maj

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Mässorna på spanska i Götene, kl. 18.00 – 23/5, 21/6, 26/8, 28/9, 24/10, 26/11, 26/12, 23/1/2020 (mer information: f. Luis Retamales Villalobos, mobil: 0704878674)

maj 12, 2019 - Kungörelser    No Comments

12 – 19 maj – GUDSTJÄNSTORDNING

1

4e PÅSKSÖNDAGEN, 12 maj – STIFTSKOLLEKT till SRI LANKA

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 13 maj, den saliga jungfru Maria av Fatima

17.30 – rosenkransen i Skövde (OBS TIDEN!)

18.00 – mässa i Skövde

Tisdag, 14 maj, S:t Mattias, apostel, fest

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet (tyst bön)

Onsdag, 15 maj, 

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

Torsdag, 16 maj

8.00 – mässa i Skövde

Fredag, 17 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, barmhärtighetens rosenkrans

Lördag, 18 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

5e PÅSKSÖNDAGEN, 19 maj

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Mässorna på spanska i Götene, kl. 18.00 – 23/5, 21/6, 26/8, 28/9, 24/10, 26/11, 26/12, 23/1/2020 (mer information: f. Luis Retamales Villalobos, mobil: 0704878674)

maj 7, 2019 - Kungörelser    No Comments

5 – 12 maj – GUDSTJÄNSTORDNING

5

3e PÅSKSÖNDAGEN, 5 maj

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 6 maj

8.00 – mässa i Skövde

Tisdag, 7 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet (tyst bön)

Onsdag, 8 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

Torsdag, 9 maj

8.00 – mässa i Skövde

Fredag, 10 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, barmhärtighetens rosenkrans

Lördag, 11 maj

10.00 – mässa på tagalog i Skövde

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

4e PÅSKSÖNDAGEN, 12 maj – STIFTSKOLLEKT till SRI LANKA

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Mässorna på spanska i Götene, kl. 18.00 – 23/5, 21/6, 26/8, 28/9, 24/10, 26/11, 26/12, 23/1/2020 (mer information: f. Luis Retamales Villalobos, mobil: 0704878674)

apr 27, 2019 - Kungörelser    No Comments

28.04. – 5.05. – GUDSTJÄNSTORDNING

28.04. – 5.05. – GUDSTJÄNSTORDNING 

2a PÅSKSÖNDAGEN, 28 april – Den Gudomliga Barmhärtighetens Söndag

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 29 april, S:ta Katarina av Siena, jungfru och kyrkolärare, Europas skyddspatron, fest

8.00 – mässa i Skövde

Tisdag, 30 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet (tyst bön)

Onsdag, 1 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – Ordets gudstjänst i Skövde

Torsdag, 2 maj

8.00 – Ordets gudstjänst i Skövde

Fredag, 3 maj, S:t Filippos och S:t Jakob, apostlar, fest

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, barmhärtighetens rosenkrans

Lördag, 4 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

3e PÅSKSÖNDAGEN, 5 maj

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Mässorna på spanska i Götene, kl. 18.00 – 23/5, 21/6, 26/8, 28/9, 24/10, 26/11, 26/12, 23/1/2020 (mer information: f. Luis Retamales Villalobos, mobil: 0704878674)

apr 21, 2019 - Kungörelser    No Comments

PÅSKOKTAVEN – (21 – 28 april) GUDSTJÄNSTORDNING

PÅSKOKTAVEN  – (21 – 28 april) GUDSTJÄNSTORDNING 

Söndag, 21 april – PÅSKDAGEN – KRISTI UPPSTÅNDELSE 

9.00 Mässa i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 22 april – Annandag Påsk

9.00 Mässa i Lidköping

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Mässa på polska i Skövde

Tisdag i Påskoktaven, 23 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet (tyst bön)

Onsdag i Påskoktaven, 24 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

Torsdag i Påskoktaven, 25 april

8.00 – mässa i Skövde

Fredag i Påskoktaven, 26 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, barmhärtighetens rosenkrans

Lördag i Påskoktaven, 27 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

2a PÅSKSÖNDAGEN – Den Gudomliga Barmhärtighetens Söndag, 28 april

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

apr 14, 2019 - Kungörelser    No Comments

STILLA VECKAN och PÅSKEN (14 – 22 april) GUDSTJÄNSTORDNING

STILLA VECKAN och PÅSKEN (14 – 22 april) GUDSTJÄNSTORDNING 

Söndag, 14 april – PALMSÖNDAGEN – PASSIONSSÖNDAGEN

9.00 – mässa med palmkvistar välsignelse i Lidköping
11.30 – mässa med palmkvistar välsignelse i Skövde

13.30 – msza sw. po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 15 april – mässa i Skövde kl. 8.00

Tisdag, 16 april, ingen gudstjänst – oljevigningsmässa i Stockholm

Onsdag, 17 april – rosenkransen i Skövde kl. 17.30, mässa i Skövde kl. 18.00

Torsdag, 18 april – SKÄRTORSDAGEN 

17.00 Mässa i Lidköping

19.00 Mässa i Skövde

Fredag, 19 april – LÅNGFREDAGEN – HERRENS LIDANDE OCH DÖD 

15.00 Gudstjänst till åminnelse av Herrens lidande och död i Lidköping

15.00 Gudstjänst till åminnelse av Herrens lidande och död i Skövde

Lördag, 20 april – PÅSKAFTON

11.00 Błogosławieństwo pokarmów (po polsku) w Skövde

11.45 Matvälsignelse i Skövde (på svenska)

17.00 Påskvaka i Lidköping (matvälsignelse efter gudstjänsten)
20.30 Påskvaka i Skövde (matvälsignelse efter gudstjänsten)

Söndag, 21 april – PÅSKDAGEN – KRISTI UPPSTÅNDELSE 

9.00 Mässa i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 22 april – Annandag Påsk

9.00 Mässa i Lidköping

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Mässa på polska i Skövde

apr 7, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 7 – 14 april 2019; GUDSTJÄNSTORDNING FÖR STILLA VECKAN OCH PÅSKEN

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 7 – 14 april 2019; GUDSTJÄNSTORDNING FÖR STILLA VECKAN OCH PÅSKEN

Söndag, 7 april

5e söndagen i fastan

FASTERETRÄTT – ”Adam, var är du?” – MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping; efter mässan – församlingsmötet

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde, föredrag efter mässan

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 8 april

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Msza sw po polsku w Skövde (Mässa på polska i Skövde)

Tisdag, 9 april

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Msza sw po polsku w Skövde (Mässa på polska i Skövde) efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 10 april

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag,11 april

8.00Mässa i Skövde

18.00Mässa i Lidköping, efter mässan – korsvägsandakt

Fredag, 12 april

17.00 Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – korsvägsandakt

Lördag, 13 april

10.00 Mässa på tagalog i Skövde

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Söndag, 14 april

PALMSÖNDAGEN – PASSIONSSÖNDAGEN

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

STILLA VECKAN och PÅSKEN (14 – 22 april) GUDSTJÄNSTORDNING 

Söndag, 14 april – PALMSÖNDAGEN – PASSIONSSÖNDAGEN

9.00 – mässa med palmkvistar välsignelse i Lidköping
11.30 – mässa med palmkvistar välsignelse i Skövde

13.30 – msza sw. po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)


Måndag, 15 april – mässa i Skövde kl. 8.00

Tisdag, 16 april, ingen gudstjänst – oljevigningsmässa i Stockholm

Onsdag, 17 april – rosenkransen i Skövde kl. 17.30, mässa i Skövde kl. 18.00

Torsdag, 18 april – SKÄRTORSDAGEN 

17.00Mässa i Lidköping

19.00Mässa i Skövde

Fredag, 19 april – LÅNGFREDAGEN – HERRENS LIDANDE OCH DÖD 

15.00 Gudstjänst till åminnelse av Herrens lidande och död i Lidköping

15.00Gudstjänst till åminnelse av Herrens lidande och död i Skövde

Lördag, 20 april – PÅSKAFTON

11.00Błogosławieństwo pokarmów (po polsku) w Skövde

11.45Matvälsignelse i Skövde (på svenska)

17.00 Påskvaka i Lidköping (matvälsignelse efter gudstjänsten)
20.30 Påskvaka i Skövde (matvälsignelse efter gudstjänsten)

Söndag, 21 april – PÅSKDAGEN – KRISTI UPPSTÅNDELSE 

9.00 Mässa i Lidköping

10.00Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30Mässa på polska i Skövde

Måndag, 22 april – Annandag Påsk

9.00 Mässa i Lidköping1

11.30Mässa i Skövde

13.30Mässa på polska i Skövde

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12 

Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping, kl. 17.00– 12/4, 19/4

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

mar 31, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

31 mars – 7 april 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

31 mars – 7 april 2019

Söndag, 31 mars

4e söndagen i fastan

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 1 april

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 2 april

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 3 april

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 4 april

8.00Mässa i Skövde

18.00Mässa i Lidköping, efter mässan – korsvägsandakt

Fredag, 5 april

17.00 Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – korsvägsandakt

Lördag, 6 april

FASTERETRÄTT – 
”Adam, var är du?” – 
MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

9.00 Mässa i Gheez-riten i Lidköping

15.00 – Lidköping: mässa med predikan, föredrag efter mässan

17.30 – Skövde: rosenkransen

18.00 – Skövde: mässa med predikan

Söndag, 7 april

5e söndagen i fastan

FASTERETRÄTT – ”Adam, var är du?” – MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

9.00Mässa och undervisning i Lidköping; efter mässan – församlingsmötet

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde, föredrag efter mässan

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

FASTERETRÄTT – ”Adam, var är du?” – MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

6/4, LÖRDAG:


kl. 15.00 – Lidköping: mässa med predikan, föredrag efter mässan

kl. 17.30 – Skövde: rosenkransen

kl. 18.00 – Skövde: mässa med predikan

7/4, SÖNDAG:

kl. 9.00 – mässa i Lidköping

kl. 11.30 – mässa i Skövde, föredrag efter mässan 

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 6/4, 25/5, 1/6

Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping, kl. 17.00– 5/4, 12/4, 19/4

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Sidor:1234567...21»