Äntligen besked om lättade restriktioner

Från och med 1 juni 2021 lättas restriktionerna för allmänna sammankomster. För församlingens del kommer det innebära att alla våra mässor kan firas offentligt – men att deltagandet måste begränsas enligt de regler som ännu finns kvar.

För att minska trycket på söndagens förmiddagsmässa kl 9 i Lidköping och 11.30 i Skövde liksom tidigare firas söndagens mässa i Skövde även på lördagar kl 18.00 (vigiliemässa) och söndagar kl 13.30 (på polska).

Under veckorna firas mässor i Skövde på de ordinarie tiderna: måndag och torsdag kl 8, tisdag, onsdag och fredag kl 18. Deltagandet vid dessa mässor har inte brukat överstiga 10, så där finns plats för fler!

Vi ser mycket fram mot att kunna ses i verkliga livet igen, men uppmanar alla att om möjligt använda sig av möjligheten att fira söndagens mässa de andra valbara tidpunkterna!

Ta del av kardinalens hälsning i samband med de förändrade restriktionerna.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


*