Heliga Trefaldighets dag

Kära Församling;

i mässans prefation för dagens högtid – den Heliga Trefaldighets dag, läser vi bland annat:

”Vad vi genom din uppenbarelse tror om dig, det tror vi också utan åtskillnad eller olikhet
om din Son och om den helige Ande,
och när vi bekänner den sanne och evige Guden tillber vi både var och en av personerna

och deras fullkomliga enhet i gudomlig härlighet.”

Orden ur missalet sammanfattar en av de största trons mysterier – Gud är en, Gud är Fadern, Sonen och den helige Ande. Det som låter obegripligt bekänner vi varje gång när vi gör korstecknet: i Farens och Sonens och den helige Andes namn. Det är ett enkelt sätt att minnas att Gud är oss nära med all sin makt och välsignelse. Ha en välsignad vecka – med Fadern, Sonen och den helige Anden.

f. Marek

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.


*