Pingstdagen – stormvind, eld och tungomål

Kära Församlingen,

På Pingstdagen tänker vi på apostlarna som kunde se dem yttre tecken på den Helige Andens utgjutande: vinden, elden, förmågan att tala ett annat språk.
På Pingstdagen tänker vi på oss själva och kanske vi har det svårt att se något tecken alls på den Helige Andens ankomst. Hjälparen, Sanningens Ande vill komma till oss som den kom till apostlarna. Och Anden vill göra med oss samma som den gjorde med apostlarna – leda oss och hjälpa oss att med vårt liv vittna om Kristus. Jesus Kristus ger oss Sanningens Ande och med den Anden sänder oss för att vi med vårt liv vittnar om honom. Fyllda av Anden och andens gåvor blir vi Kristi autentiska vittne.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


*