den 6:e påsksöndagen

Kära Systrar och Bröder, kära Församlingen;

Det är redan 6:e påsksöndagen som vi firar den helgen. Det betyder att vi närmar oss Kristi Himmelsfärds dag, tio dagar efter den högtiden kommer Pingstdagen och så avslutar vi årets påsktiden. Tiden går fort, man kanske inte hinner mer allt som man planerat. Man kanske har en känsla att man alltid drabbas av tidsbrist.

I evangeliet som vi läser denna söndag, säger Kristus bland annat: ”Mitt bud är detta:” (Joh 15:12), och hans sätter kolon där. Det är som om han öppnar ett utrymmer för oss som vi kan fylla med så många olika goda gärningar till vilka vi har möjlighet i vår vardag. När vi gör det som är gott, det som är i samklang med Guds vilja, så uppfyller vi Kristi bud. Må den veckan som närmar sig ge oss många tillfällen till att uppfylla Kristi bud i vårt liv.

f. Marek Gil (kh)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.


*