Dec 1, 2018 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 2 – 9 december 2018

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING

2 – 9 december 2018

 

Söndag, 2 december

1:a söndagen i Advent

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping (Nicolaus fest)

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde (Nicolaus fest)

 

Måndag, 3 december

S:t Francisco Xavier, präst (+1552), minnesdag

8.00 Mässa i Skövde

 

Tisdag, 4 december,

S:t Johannes av Damaskus, präst och kyrkolärare (+749)

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässanEn halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakrament

 

Onsdag, 5 december

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

Torsdag, 6 december,

S:t Nicolaus, biskop (+c. 350)

8.00 Mässa i Skövde

 

Fredag, 7 december,

S:t Ambrosius, biskop och kyrkolärare (+397), minnesdag

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässanEn halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakrament

 

Lördag, 8 december,

JUNGFRU MARIAS UTKORELSE OCH FULLKOMLIGA RENHET, högtid

10.00 Mässa på tagalog i Skövde

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

Söndag, 9 december

2:a söndagen i Advent

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw. po polsku, Skövde (mässa på polska i Skövde)

 

 

 

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– 8/12

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 –16/12

Msze św. po polsku (mässorna på polska, kl. 13.30) w Skövde,
godz. 13.30:
9/12

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –15/12;
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

 

 

Undervisning HT 2018/VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:26/8, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 4/11, 18/11, 2/12, 16/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:2/9, 16/9, 30/9, 14/10, 28/10, 11/11, 25/11, 9/12, 6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning HT 2018/VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:2/9, 16/9, 30/9, 14/10, 28/10, 11/11, 25/11, 9/12, 6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech):26/8, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 4/11, 18/11, 2/12, 16/12, 13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!

*