Archive from april, 2019
apr 27, 2019 - Kungörelser    No Comments

28.04. – 5.05. – GUDSTJÄNSTORDNING

28.04. – 5.05. – GUDSTJÄNSTORDNING 

2a PÅSKSÖNDAGEN, 28 april – Den Gudomliga Barmhärtighetens Söndag

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 29 april, S:ta Katarina av Siena, jungfru och kyrkolärare, Europas skyddspatron, fest

8.00 – mässa i Skövde

Tisdag, 30 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet (tyst bön)

Onsdag, 1 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – Ordets gudstjänst i Skövde

Torsdag, 2 maj

8.00 – Ordets gudstjänst i Skövde

Fredag, 3 maj, S:t Filippos och S:t Jakob, apostlar, fest

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, barmhärtighetens rosenkrans

Lördag, 4 maj

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

3e PÅSKSÖNDAGEN, 5 maj

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Mässorna på spanska i Götene, kl. 18.00 – 23/5, 21/6, 26/8, 28/9, 24/10, 26/11, 26/12, 23/1/2020 (mer information: f. Luis Retamales Villalobos, mobil: 0704878674)

apr 21, 2019 - Kungörelser    No Comments

PÅSKOKTAVEN – (21 – 28 april) GUDSTJÄNSTORDNING

PÅSKOKTAVEN  – (21 – 28 april) GUDSTJÄNSTORDNING 

Söndag, 21 april – PÅSKDAGEN – KRISTI UPPSTÅNDELSE 

9.00 Mässa i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 22 april – Annandag Påsk

9.00 Mässa i Lidköping

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Mässa på polska i Skövde

Tisdag i Påskoktaven, 23 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme bön inför det Allraheligaste Sakramentet (tyst bön)

Onsdag i Påskoktaven, 24 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

Torsdag i Påskoktaven, 25 april

8.00 – mässa i Skövde

Fredag i Påskoktaven, 26 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde, efter mässan tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet, barmhärtighetens rosenkrans

Lördag i Påskoktaven, 27 april

17.30 – rosenkransen i Skövde

18.00 – mässa i Skövde

2a PÅSKSÖNDAGEN – Den Gudomliga Barmhärtighetens Söndag, 28 april

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde
13.30 Mässa på polska i Skövde

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE
Grupperna 1-5: 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.
Grupperna 6-9: 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson): 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.
Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech): 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 – 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12

Mässorna på tagalog i Skövde, kl. 10.00 – andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

apr 14, 2019 - Kungörelser    No Comments

STILLA VECKAN och PÅSKEN (14 – 22 april) GUDSTJÄNSTORDNING

STILLA VECKAN och PÅSKEN (14 – 22 april) GUDSTJÄNSTORDNING 

Söndag, 14 april – PALMSÖNDAGEN – PASSIONSSÖNDAGEN

9.00 – mässa med palmkvistar välsignelse i Lidköping
11.30 – mässa med palmkvistar välsignelse i Skövde

13.30 – msza sw. po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 15 april – mässa i Skövde kl. 8.00

Tisdag, 16 april, ingen gudstjänst – oljevigningsmässa i Stockholm

Onsdag, 17 april – rosenkransen i Skövde kl. 17.30, mässa i Skövde kl. 18.00

Torsdag, 18 april – SKÄRTORSDAGEN 

17.00 Mässa i Lidköping

19.00 Mässa i Skövde

Fredag, 19 april – LÅNGFREDAGEN – HERRENS LIDANDE OCH DÖD 

15.00 Gudstjänst till åminnelse av Herrens lidande och död i Lidköping

15.00 Gudstjänst till åminnelse av Herrens lidande och död i Skövde

Lördag, 20 april – PÅSKAFTON

11.00 Błogosławieństwo pokarmów (po polsku) w Skövde

11.45 Matvälsignelse i Skövde (på svenska)

17.00 Påskvaka i Lidköping (matvälsignelse efter gudstjänsten)
20.30 Påskvaka i Skövde (matvälsignelse efter gudstjänsten)

Söndag, 21 april – PÅSKDAGEN – KRISTI UPPSTÅNDELSE 

9.00 Mässa i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Mässa på polska i Skövde

Måndag, 22 april – Annandag Påsk

9.00 Mässa i Lidköping

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Mässa på polska i Skövde

apr 7, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 7 – 14 april 2019; GUDSTJÄNSTORDNING FÖR STILLA VECKAN OCH PÅSKEN

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 7 – 14 april 2019; GUDSTJÄNSTORDNING FÖR STILLA VECKAN OCH PÅSKEN

Söndag, 7 april

5e söndagen i fastan

FASTERETRÄTT – ”Adam, var är du?” – MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping; efter mässan – församlingsmötet

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde, föredrag efter mässan

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 8 april

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Msza sw po polsku w Skövde (Mässa på polska i Skövde)

Tisdag, 9 april

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Msza sw po polsku w Skövde (Mässa på polska i Skövde) efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 10 april

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag,11 april

8.00Mässa i Skövde

18.00Mässa i Lidköping, efter mässan – korsvägsandakt

Fredag, 12 april

17.00 Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – korsvägsandakt

Lördag, 13 april

10.00 Mässa på tagalog i Skövde

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Söndag, 14 april

PALMSÖNDAGEN – PASSIONSSÖNDAGEN

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

STILLA VECKAN och PÅSKEN (14 – 22 april) GUDSTJÄNSTORDNING 

Söndag, 14 april – PALMSÖNDAGEN – PASSIONSSÖNDAGEN

9.00 – mässa med palmkvistar välsignelse i Lidköping
11.30 – mässa med palmkvistar välsignelse i Skövde

13.30 – msza sw. po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)


Måndag, 15 april – mässa i Skövde kl. 8.00

Tisdag, 16 april, ingen gudstjänst – oljevigningsmässa i Stockholm

Onsdag, 17 april – rosenkransen i Skövde kl. 17.30, mässa i Skövde kl. 18.00

Torsdag, 18 april – SKÄRTORSDAGEN 

17.00Mässa i Lidköping

19.00Mässa i Skövde

Fredag, 19 april – LÅNGFREDAGEN – HERRENS LIDANDE OCH DÖD 

15.00 Gudstjänst till åminnelse av Herrens lidande och död i Lidköping

15.00Gudstjänst till åminnelse av Herrens lidande och död i Skövde

Lördag, 20 april – PÅSKAFTON

11.00Błogosławieństwo pokarmów (po polsku) w Skövde

11.45Matvälsignelse i Skövde (på svenska)

17.00 Påskvaka i Lidköping (matvälsignelse efter gudstjänsten)
20.30 Påskvaka i Skövde (matvälsignelse efter gudstjänsten)

Söndag, 21 april – PÅSKDAGEN – KRISTI UPPSTÅNDELSE 

9.00 Mässa i Lidköping

10.00Mässa på kroatiska i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30Mässa på polska i Skövde

Måndag, 22 april – Annandag Påsk

9.00 Mässa i Lidköping1

11.30Mässa i Skövde

13.30Mässa på polska i Skövde

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 25/5, 1/6, 6/7, 3/8, 7/9, 5/10, 2/11, 7/12 

Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping, kl. 17.00– 12/4, 19/4

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.