Archive from mars, 2019
mar 31, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

31 mars – 7 april 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

31 mars – 7 april 2019

Söndag, 31 mars

4e söndagen i fastan

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 1 april

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 2 april

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 3 april

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 4 april

8.00Mässa i Skövde

18.00Mässa i Lidköping, efter mässan – korsvägsandakt

Fredag, 5 april

17.00 Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – korsvägsandakt

Lördag, 6 april

FASTERETRÄTT – 
”Adam, var är du?” – 
MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

9.00 Mässa i Gheez-riten i Lidköping

15.00 – Lidköping: mässa med predikan, föredrag efter mässan

17.30 – Skövde: rosenkransen

18.00 – Skövde: mässa med predikan

Söndag, 7 april

5e söndagen i fastan

FASTERETRÄTT – ”Adam, var är du?” – MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

9.00Mässa och undervisning i Lidköping; efter mässan – församlingsmötet

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde, föredrag efter mässan

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

FASTERETRÄTT – ”Adam, var är du?” – MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

6/4, LÖRDAG:


kl. 15.00 – Lidköping: mässa med predikan, föredrag efter mässan

kl. 17.30 – Skövde: rosenkransen

kl. 18.00 – Skövde: mässa med predikan

7/4, SÖNDAG:

kl. 9.00 – mässa i Lidköping

kl. 11.30 – mässa i Skövde, föredrag efter mässan 

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 6/4, 25/5, 1/6

Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping, kl. 17.00– 5/4, 12/4, 19/4

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

mar 29, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

24 – 31 mars 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

24 – 31 mars 2019

Söndag, 24 mars

3e söndagen i fastan

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 25 mars

HERRENS BEBÅDELSE – JUNGFRU MARIE BEBÅDELSE, högtid

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Tisdag, 26 mars

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 27 mars

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 28 mars

8.00Mässa i Skövde

18.00Mässa i Lidköping, efter mässan – korsvägsandakt

Fredag, 29 mars

17.00 Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – korsvägsandakt

Lördag, 30 mars

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 31 mars

4e söndagen i fastan

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

FASTERETRÄTT – ”Adam, var är du?” MED DIAKON TOMISLAV KNEZEVIC

6/4, LÖRDAG:
kl. 15.00 – Lidköping: mässa med predikan, föredrag efter mässan, möjlighet till bikt

kl. 17.30 – Skövde: rosenkransen

kl. 18.00 – Skövde: mässa med predikan

7/4, SÖNDAG:

kl. 9.00 – mässa i Lidköping

kl. 11.30 – mässa i Skövde, föredrag efter mässan

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 2/3, 6/4, 25/5, 1/6

Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping, kl. 17.00– 22/3, 29/3, 5/4, 12/4, 19/4

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

mar 15, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 17 – 24 MARS 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

17 – 24 mars 2019

Söndag, 17 mars

2a söndagen i fastan

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska, Skövde

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 18 mars

8.00 Mässa i Skövde

Tisdag, 19 mars

S:t Josef, jungfru Marias brudgum, högtid

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 20 mars

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

Torsdag, 21 mars

8.00 Mässa i Skövde

18.00 Mässa i Lidköping, efter mässan – korsvägsandakt

Fredag, 22 mars

17.00 Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – korsvägsandakt

Lördag, 23 mars

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 24 mars

3e söndagen i fastan

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 2/3, 6/4, 25/5, 1/6

Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping, kl. 17.00– 15/3, 22/3, 29/3, 5/4, 12/4, 19/4

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

mar 7, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

10 – 17 mars 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

10 – 17 mars 2019

Söndag, 10 mars

1a söndagen i fastan

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 11 mars

8.00 Mässa i Skövde

Tisdag, 12 mars

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 13 mars

(årsdagen av påven Franciskus val – 2013)

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

Torsdag, 14 mars

8.00 Mässa i Skövde

18.00 Mässa i Lidköping, efter mässan – korsvägsandakt

Fredag, 15 mars

17.00 Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – korsvägsandakt

Lördag, 16 mars

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 17 mars

2a söndagen i fastan

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Mässa på kroatiska, Skövde

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 2/3, 6/4, 25/5, 1/6

Korsvägsandakt i Gheez-riten i Lidköping, kl. 17.00– 15/3, 22/3, 29/3, 5/4, 12/4, 19/4

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

mar 6, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 3 – 10 mars 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

3 – 10 mars 2019

Söndag, 3 mars

8e söndagen under året

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 4 mars

S:t Kasimir (+1484)

8.00 Mässa i Skövde

Tisdag, 5 mars

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 6 mars

ASKONSDAGEN (faste- och abstinensdag)

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa med välsignelsen och utdelandet av askan i Skövde

18.00 Mässa med välsignelsen och utdelandet av askan i Lidköping

Torsdag, 7 mars

8.00 Mässa i Skövde

Fredag, 8 mars

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – korsvägsandakt

Lördag, 9 mars

10.00 Mässa på tagalog i Skövde

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 10 mars

1a söndagen i fastan

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 2/3, 6/4, 25/5, 1/6

Mässorna på tagalog i Skövde, kl.10.00– andra lördagen i månaden

Mässorna på kroatiska i Skövde, kl. 10.00 – tredje söndagen i månaden

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.