Archive from januari, 2019
jan 19, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

20 – 27 januari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

20 – 27 januari 2019

Söndag, 20 januari

2a söndagen under året

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 21 januari

S:t Agnes, jungfru och martyr 
(+ c. 289)

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 22 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 23 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 24 januari

S:t Francois de Sales, biskop och kyrkolärare (+1622)

8.00Mässa i Skövde

18.00Korsvägsandakt i Skövde (Böneveckan för kristen enhet)

Fredag, 25 januari

Den helige aposteln Paulus omvändelse, fest

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Lördag, 26 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 27 januari

3e söndagen under året

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

11.45Msza sw. po polsku w Lidköping (Mässa på polska i Lidköping)

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

jan 19, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

13 – 20 januari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 

13 – 20 januari 2019

Söndag, 13 januari

HERRENS DOP

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Måndag, 14 januari

8.00Mässa i Skövde

Tisdag, 15 januari

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Onsdag, 16 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde

Torsdag, 17 januari

S:t Antonius, abbot (+356)

8.00Mässa i Skövde

Fredag, 18 januari

S:t Eriks domkyrkas invigning, fest

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

Lördag, 19 januari

9.00 Mässa i Gheez-riten i Lidköping

17.30Rosenkransen i Skövde

18.00Vigiliemässa i Skövde

Söndag, 20 januari

2a söndagen under året

9.00Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

10.00Mässa på kroatiska i Skövde

11.30Mässa i Skövde

13.30Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)

Mässorna/bön i Gheez-riten i Lidköping, kl. 9.00 –
år 2019: 19/1, 16/2, 16/3, 20/4, 25/5, 15/6, 17/7, 15/8

Undervisning VT 2019 – SKÖVDE

Grupperna 1-5:13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

Grupperna 6-9:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Undervisning VT 2019 – LIDKÖPING
Grupp 1 (Annelie); Grupp 2 (Barbara Bristle); Grupp 3 (Barbara Nilsson)
:6/1, 20/1, 3/2, 17/2, 3/3, 17/3, 31/3, 14/4, 28/4, 12/5, 26/5, avslutning 9/6.

Grupp 4 (Barbara Bristle); Grupp 5 (Wojciech)13/1, 27/1, 10/2, 24/2, 10/3, 24/3, 7/4, 5/5, 19/5, 2/6, avslutning 9/6.

jan 5, 2019 - Kungörelser    No Comments

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING 6 – 13 januari 2019

VECKANS GUDSTJÄNSTORDNING

6 – 13 januari 2019

 

Söndag, 6 januari

Epifania – Herrens Uppenbarelse

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 6-9 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

 

Måndag, 7 januari

8.00 Mässa i Skövde

 

Tisdag, 8 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – en halvtimme tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

 

Onsdag, 9 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde

 

Torsdag, 10 januari

8.00 Mässa i Skövde

 

Fredag, 11 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Mässa i Skövde, efter mässan – tillbedjan inför det Allraheligaste Sakramentet

 

Lördag, 12 januari

17.30 Rosenkransen i Skövde

18.00 Vigiliemässa i Skövde

 

Söndag, 13 januari

HERRENS DOP

9.00 Mässa och undervisning i Lidköping

10.00 Undervisning för grupperna 1-5 i Skövde

11.30 Mässa i Skövde

13.30 Msza sw po polsku w Skövde (mässa på polska i Skövde)